همیشه برای کشاورزان این سوال مطرح بوده است که کدام نوع گوگرد اثر بیشتری بر روی آفات و تغذیه گیاهان دارد و کدام مش گوگرد برای استفاده در کشاورزی مناسب تر است .در این مقاله سعی بر این است به زبان ساده این موضوع را بررسی نمائیم. ابتدا باید با مفهومی به نام نسبت سطح به حجم بیشتر آشنا شویم

نسبت سطح به حجم:

نسبت مساحت سطح به حجم یا نسبت سطح به حجم که با علائم مختلفی مثل sa/vol و  SA:V نشان داده می‌شود؛ عبارت است از مقدار مساحت سطح در واحد حجم یک شی یا مجموعه‌ای از اشیا. در واکنش‌های شیمیایی که یک ماده جامد درگیر باشد، نسبت سطح به حجم یک عامل مهم است که نشان می‌دهد واکنش‌های شیمیایی در حال انجام است

مواد با نسبت سطح به حجم بالا  با سرعت بسیار بیشتری نسبت به مواد یکپارچه واکنش نشان می‌دهند، زیرا سطح بیشتری برای واکنش در دسترس است. به‌عنوان شکر پودرشده خیلی سریع‌تر از شکر درشت  در آب حل می‌شود . همانطور که در تصویر نشان داده شده است با ریز تر شدن ذرات سطح در دسترس جهت واکنش افزایش میبابد.

گوگرد میکرونیزه نیز از این قاعده تبعیت میکند گوگرد میکرونیزه با مش بالاتر( ریز تر)  نیز به دلیل افزایش نسبت سطح به حجم دارای واکنش پذیری بیشتری نسبت به گوگرد مش پایین تر( درشت تر) می باشد.بنابراین مقدار اثرگذاری بر روی آفات و همچنین تبدیل شدن به یون سولفات سریعتر انجام میشود.

چنانچه استفاده از گوگرد میکرونیزه در کشاورزی با هدف اصلاح خاک و کاهش pH خاک صورت گرفته باشد ، به دلیل سطح بیشتر در دسترس در گوگرد میکرونیزه سرعت واکنش تبدیل شدن گوگرد عنصری به یون سولفات افزایش یافته و اصلاح خاک و همچنین جذب گوگرد توسط گیاه  با سرعت بیشتری انجام میگردد

سوالی که در اینجا مطرح میگردد این است که کدام مش مناسب تر است؟

دو مسئله را باید در مورد مصرف گوگرد  میکرونیزه مد نظر قرار داد: اولا در مبارزه با آفات و برگ پاشی به دلیل عدم ماندگاری ذرات درشت بر روی برگ و کمبود میزان ماده موثر در واحد سطح برگ اثر بخشی مناسبی جهت دفع آفات ندارد. همچنین مش پایین با اندازه ذرات درشت تر واکنش پذیری کمتری داشته با سرعت کمتری در خاک واکنش نشان داده و دیرتر به یون سولفات نبدیل میگردد و در نهایت با سرعت کمتری جذب گیاه میگردد .

از طرفی بالا بودن مش گوگرد موجب میگردد در هنگام پاشش بر روی گیاه و قرار گرفتن در معرض هوای آزاد مقدار زیادی از گوگرد به صورت غبار از  دسترس گیاه خارج گردد.

بنابراین انتخاب مناسب مش گوگرد علاوه بر میزان خلوص گوگرد مصرفی، نقش بسزایی در اثر بخشی گوگرد در کشاورزی دارد.

بر اساس تجربه، گوگرد با مش بین 150 تا200 جهت برگ پاشی و مش 100 تا 150 جهت فراوری کود دامی بسیار مناسب است . گوگرد با مش 325 اگرچه به دلیل ریز بودن اندازه ذرات ماندگاری بالایی بر روی برگ داشته و انتظار میرود تاثیر پذیری بالاتری داشته باشد  ولی از جهت برگ سوزی  و همچنین ایجاد غبار و از دسترس خارج شدن مقدار ماده موثر، باید طبق دستور العمل پیشنهادی تولید کننده  مصرف گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *